غار آیسریزن ولت اتریش بزرگترین غار یخی جهان

آیسریزن ولت، کلمه آلمانی به معنی” غول‌های یخی دنیا”، است و نام بزرگترین غار یخی جهان است که از یخ آهکی طبیعی ساخته شده و در شهر ورفن در ۴۰ کیلومتری جنوب سالزبورگ در کشور زیبای اتریش قرار دارد. غار آیسریزن ولت که یک غار آهکی است، درون کوه هوکوگل، یک بخش از تننجیبرگ در آلپ است و بیش از ۴۲ کیلومتر طول دارد، از این رو هر سال به دلیل ساختارهای یخی اعجاب انگیز خود، حدود ۲۰۰۰۰۰ گردشگر را جذب می‌کند. این ساختارهای یخی با آب شدن برفی که وارد غار شده و در طول زمستان یخ می‌زند تشکیل می‌شوند. در طول زمستان سرد، بادها به درون غار می‌وزند و برف داخل را آب می‌کنند؛ در تابستان، باد خنک از درون غار، از ذوب شدن آن جلوگیری می‌کند.

غار آیسریزن ولت شگفت انگیزترین غار جهان

از آنجا که غار آیسریزن ولت یکی از محبوب‌ترین غار‌های سراسر جهان است و در فهرست شگفت انگیزترین غارهای جهان قرار دارد مسیر رسیدن به آن بسیار سهل و دسترسی‌پذیر است. درهای غار  از اول ماه می تا ۲۶ اکتبر به روی بازدیدکنندگان باز است.

تاریخچه

تاریخچه کشف این غار هم جالب است. در سال ۱۸۷۹ یک دانشمند طبیعت شناس به نام آنتون پوسلت با ورود به این غار و مسیرپیمایی حدود دویست متر اولیه این غار در تاریکی، این غار را کشف کرد. یک سال بعد هم یک گزارش کامل از کشف غار را در نشریه “mountaineering” که یک مجله محبوب کوهنوردی است منتشر کرد ولی استقبالی از این منطقه نشد و آیس ریزن ولت به فراموشی سپرده شد.

حدود ۳۰ سال بعد یکی از پژوهشگران سالزبورگ به نام “الکساندر فون مورک” که از معدود افرادی بود که به اهمیت گزارش پوسلت پی برده بود، به اکتشاف قسمتهای بیشتری از این غار پرداخت و گروهی از کاوشگران و علاقه‌مندان را برای بررسی غار آیس ریزن ولت عازم اتریش کرد و توانست در مدت‌زمان کمی به اکتشافات خوبی برسد. در سال ۱۹۲۰، اتاقکی برای کاوشگران در کوهستان ساخته شد و اولین مسیرها به داخل این غار تعبیه شد. پس از مدت کوتاهی گردشگران زیادی از سراسر دنیا به دیدن آیس ریزن ولت آمدند و اتاقک‌های دیگری در اطراف غار ساخته شد. در نهایت در سال ۱۹۲۹ این غار زیبا به عنوان یک اثر طبیعی ثبت شد.

طبیعت بی نظیر

یکی از نکات بسیار جالب طبیعت این غار این است که در فصل زمستان که هوای داخل کوهستان از بیرون آن گرم‌تر است، هوای سرد به سمت کوهستان می‌رود و دمای هوای قسمت‌های پایینی غار کاهش پیدا می‌کند تا به نقطه انجماد برسد. در فصل بهار، زمانی که برف کوه‌ها آب می‌شود، این برف از طریق شکاف میان سنگ‌ها به داخل غار راه پیدا می‌کند. زمانی که آب‌ها به پایین‌ترین و سردترین بخش غار می‌رسند، به‌آرامی یخ می‌زند و منظره فوق‌العاده‌ زیبایی را می‌سازد.

دیواره های صاف، استلاگتیت ها(چکنده)، استلاگمیت ها(چکیده)، کلاهک ها، آبشارهای یخی، و دیگر اشکال یخی، یک دنیای بلورین را در این غار شکل داده اند که همین موضوع باعث شده است این غار رتبه ۵ستاره را در فهرست جاذبه های گردشگری طبیعی جهان داشته باشد. دمای داخل غار معمولا صفر درجه یا پایین تر است و ضمنا عکس برداری از داخل غار ممنوع است.

در ادامه میتوانید تصاویر بسیار زیبایی از غار یخی آیسریزن ولت اتریش ببینید.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. پذیرفتن ادامه

Privacy & Cookies Policy